Zalety drukarki atramentowej

zalety drukowania atramentem

Choć w średniej wielkości firmach i w dużych korporacjach królują modele laserowe, drukarki atramentowe nadal są chętnie kupowane, szczególnie przez użytkowników domowych. Jak wybrać najlepszy model? Jakie parametry techniczne powinna mieć drukarka?

Popularna atramentówka działa w prosty sposób. Obraz lub tekst tworzony jest linia po linii, wskutek natryskiwania bardzo małych kropli tuszu na papier. Atrament wydostaje się na kartkę za pośrednictwem dyszy głowicy.

  • Poszukując modeli, które oferują wysoką jakość wydruku, należy skupić się na parametrze dpi, który mówi nam, ile maksymalnie punktów może nanieść urządzenie na jeden cal papieru. W przypadku drukowania wyłącznie dokumentów tekstowych, ten parametr nie jest szczególnie istotny, jednak gdy użytkownik będzie chciał drukować zdjęcia, rozdzielczość ma bardzo duże znaczenie. Drukarki atramentowe przeznaczone do druku wysokiej jakości, powinny drukować w minimalnej rozdzielczości 4 800 x 1 200 dpi.
  • W przypadku modeli ze średniej półki cenowej, szybkość wydruku oscyluje w granicach 12-15 stron czarno-białych na minutę. W przypadku druku kolorowego, użytkownik może liczyć na 6 do 8 stron na każdą minutę pracy urządzenia. Szybkość wydruku zależy m.in. od pokrycia strony – im jest większe, tym druk będzie dłużej trwał. Korzystając z urządzenia w domu, ten parametr nie jest tak istotny, jak w przypadku urządzeń dedykowanych do biura.
  • Drukarki atramentowe, a szczególnie podstawowe modele, mają umiarkowaną cenę. Przed zakupem warto sprawdzić jak wyglądają koszty eksploatacji sprzętu. Kupując zarówno oryginalne, jak i wysokiej jakości zamienniki, należy obliczyć jaki będzie koszt wydruku jednej strony. W większości przypadków warto kupić droższe urządzenia, aby potem móc się cieszyć tańszym użytkowaniem.
  • Popularne modele All-in-One to urządzenia, które mają funkcję drukowania, skanowania i kserowania. Są niewiele droższe od drukarek, a oferują znacznie szersze możliwości.

Comments are closed.